قرض كردن معرفی پرونده تسهیلات صنایع دستی

قرض كردن: معرفی پرونده تسهیلات صنایع دستی مشاغل خانگی پشتیبانی صنعتگر صنایع دستی مشاغل خانگی

روز گذشته بازار ارز در مقایسه با روز پیشین کم التهاب تر بود. موج دوم نوسان سطوح قیمت در حالی در بعضی از بازه های زمانی منجر به عبور متغیر ارزی از سطح ۶ هزار توم

مثلث نوسان‌ساز ارزی

مثلث نوسان ساز ارزی

عبارات مهم : ایران

روز گذشته بازار ارز در مقایسه با روز پیشین کم التهاب تر بود. موج دوم نوسان سطوح قیمت در حالی در بعضی از بازه های زمانی منجر به عبور متغیر ارزی از سطح ۶ هزار تومان شد که از زاویه های مختلفی به منشأ آن پرداخته شد.

مثلث نوسان‌ساز ارزی

افزایش قیمت ارز در روزهای اخیر را می توان حاصل تجمیع نیروی ناشی از عوامل ثابت در گذر وقت و شدت گرفتن آن در اثر عوامل تشدیدکننده در مقطع زمانی فعلی دانست. این عوامل ثابت و تشدیدکننده را می توان در سه سطح دسته بندی کرد؛ دسته نخست به ضعف های ساختاری در بازار شبه خیابانی ارز باز می گردد. دسته دوم مجموعه عواملی است که در اثر ضعف در سیاست گذاری ایجاد شده است است.

نحوه مداخله بانک مرکزی در بازار ارز و بار ناشی از بودجه قوه مجریه را می توان نمونه ای از این سیاست ها دانست. دسته سوم عوامل نیز به ابزارهایی بازمی گردد که خلأ آنها قدرت مانور بازارساز در مهار عصیان ارزی را کم کردن داده هست. شکل نگرفتن روابط کارگزارانه و عدم توسعه ابزارهایی مانند بازار متشکل جهت کشف قیمت ارز از جمله ابزارهایی است که خلأ آنها دامنه گزینش سیاست گذار در حل پازل ارزی را محدود کرده هست. «دنیای اقتصاد» در این گزارش تلاش کرده است ریشه های شکل گیری نوسان ارزی در کشور عزیزمان ایران را در سه سطح یادشده بررسی کند.

روز گذشته بازار ارز در مقایسه با روز پیشین کم التهاب تر بود. موج دوم نوسان سطوح قیمت در حالی در بعضی از بازه های زمانی منجر به عبور متغیر ارزی از سطح ۶ هزار توم

مثلث نوسان ساز ارزی

نرخ ارز طی دو روز اخیر روند کم سابقه ای را پشت سر گذاشته هست؛ به نحوی که بسیاری از کارشناسان تغییرات قیمت متغیر ارزی را خارج از مدار منطق توصیف می کنند. ولی با وجود سیاست بانک مرکزی مبنی بر تثبیت قیمت اسمی ارز، آیا قیمت ارز طی دوره های متفاوت در کشور عزیزمان ایران بازه های پرنوسانی را طی کرده است؟ می توان عوامل عصیان قیمت ارز در کشور عزیزمان ایران را در سه دسته جای داد؛ دسته نخست پرسشها ناشی از ساختار بازار هستند که از یکسو دامنه مانور سیاست گذار جهت کنترل قیمت را کم کردن داده اند و از سوی دیگر باعث زیاد کردن احتمال بروز رفتارهای نوسان زا در بازار ارز شده است هست. دسته دوم از این عوامل به پیامدهای رویه های سیاست گذارای بازمی گردد، یعنی جایی که سیاست هایی مانند تثبیت قیمت ارزو سیاست های مالی مداخله مستقیم با عرضه ارز روندهایی را به وجود آورده اند که به شکنندگی قیمت ارز منجر می شود. افزون بر این نبود بعضی از ابزارها مانند بازار متشکل جهت معامله آتی ارز در کنار نبود ابزار اطلاع رسانی مناسب بر پیچیدگی مساله ارز چموش در اقتصاد کشور عزیزمان ایران افزوده است.

عمق بازار شبه خیابانی

نوسانات قیمت ارز در روزهای اخیر روندی غیرمنطقی را پشت سر گذاشته هست. بعد از یک دوره افت و خیز دلار در آخر سال گذشته روزهای آغازین امسال نیز با افزایش پله ای قیمت ارز شروع شد. این صعودپله ای به تدریج حالتی نمایی به خود گرفت و قیمت دلار لااقل در تابلوی بعضی از صرافی ها سقف ۶ هزار تومانی را شکافت. اگرچه بخش قابل توجهی از ارز مورد نیاز کشور از سوی ارز مبادله ای پوشش داده می شود، ولی بررسی ها نشان می دهد که بازار شبه خیابانی در تامین ارز کشور در دهه گذشته زیاد کردن یافته و از مجرای دولتی ارز مبادله ای پیشی گرفته است.

مثلث نوسان‌ساز ارزی

بر مبنای بیانات مدیر کل بانک مرکزی در سال گذشته ۸۷ درصد از واردات کالا و خدمات با استفاده از ارز مبادله ای صورت گرفته هست. البته پیگیری های «دنیای اقتصاد» از مراجع رسمی ارز نشان می دهد که آمار مدیر کل بانک مرکزی چندان هم صحیح نیست؛ آیا که مراجع رسمی کشور در بخش ارزی میزان ارز مبادله ای ارائه شده است از سوی بانک مرکزی در سال گذشته را معادل ۵/ ۲۶ میلیارد دلار تخمین می زنند. این در حالی است که بر مبنای آمارهای سیف حجم ارز مبادله ای ارائه شده است در کشور رقمی معادل با ۵۳ میلیارد دلار است.

برمبنای آمارهای گمرک سال گذشته در حدود ۵۵ میلیارد دلار کالا به کشور وارد شده است هست. جهت به دست آوردن واردات خدمات در سال گذشته نیز می توان میانگین نسبت واردات خدمات به مجموع واردات را به عنوان شاخصی از سهم خدمات در سبد وارداتی کشور در نظر گرفت. اگر فرض کنیم این روند در سال گذشته نیز استمرار داشته در این صورت در کشور در سال گذشته در حدود ۶۲ میلیارد دلار واردات کالا و خدمات صورت گرفته هست. اگر فرض کنیم که در سال گذشته رقم ۵/ ۲۶ میلیارد دلار ارز مبادله ای از سوی بانک مرکزی در اختیار وارد کنندگان قرار گرفته باشد، در این صورت بازارهای شبه خیابانی ارز در سال گذشته سهم ۵/ ۳۵ میلیارد دلاری در تامین ارز مورد نیاز واردات کشور داشته اند.

روز گذشته بازار ارز در مقایسه با روز پیشین کم التهاب تر بود. موج دوم نوسان سطوح قیمت در حالی در بعضی از بازه های زمانی منجر به عبور متغیر ارزی از سطح ۶ هزار توم

عددی که می تواند شاخص عمق بازار ارز در کشور باشد. مقایسه این رقم با آمارهای به جا مانده از دهه ۸۰ نشان می دهد که سهم صرافی ها در تامین منابع ارزی کشور رفته رفته زیاد کردن یافته و در حال حاضر میزان عرضه ارز از سوی صرافی ها از میزان ارز مبادله ای سبقت گرفته هست. این انبساط ادامه دار به خوبی نشان می دهد که سیاست گذار جهت تنظیم بازار ارز با حساسیت بیشتری عمل کند. به خصوص اینکه در این بازار تنها چند بازیگر به عنوان تامین کننده غیردولتی ارز عمل می کنند و ورود و خروج هر یک از این بازیگران به بازار ارز می تواند متغیرهای ارزی را به شدت تحت تاثیر قرار دهد.

عصیان قیمت با هیجانات

اما با وجود سیاست مبتنی بر نظام ارزی کشور عزیزمان ایران که تلاش می کند متغیر ارزی را در محدوده مشخصی حفظ کند، آیا قیمت ارز در مداری خارج از مدار منطقی نوسان کرده است؟ باید گفت یکی از بااهمیت ترین دلایل غلبه هیجانات بر عوامل بنیادی در قیمت گذاری، نبود مکانیزم مشخص و براق جهت کشف قیمت هست. طی دو روز اخیر افزایش قیمت پیش از تابلوی صرافی ها در منابع خبری عمدتا ناموثق جابه جا می شد. روندی که بدون شک با دامن زدن به تقاضای احتیاطی و هیجانی دلار به افزایش قیمت دلار نیز کمک کرده است.

مثلث نوسان‌ساز ارزی

این در حالی است که در بسیاری از کشورهایی که از نظام ارزی مشابه با کشور عزیزمان ایران استفاده می کنند، قراردادهای آتی ارز عالی ترین راهنما جهت متقاضیان ارز جهت آینده نگری قیمت در آینده هست. اهمیت بازار آتی در جهت دهی به انتظارات قیمتی در بازار ارز به حدی است که بانک های مرکزی نیز در کشورهایی مانند عربستان و کویت تنها از قراردادهای آتی ارز جهت مسیر سازی جهت متغیر ارزی استفاده می کند. ولی در کشور عزیزمان ایران با وجود گذشت بیش از یک سال از تصویب قانونی در زمینه راه اندازی بازار آتی ارز در بورس کالا و با وجود داشتن تجربه ای مشابه در دهه ۱۳۸۰ در کشور بازار آتی ارز به عنوان تابلوی راهنمای متقاضیان ارزی کماکان مورد بهره برداری سیاست گذاران قرار نگرفته هست. افزون بر این باید نبود مرجع رسمی و قابل اطمینان جهت سیگنال دهی در رابطه با قیمت ارز را یکی دیگر از بااهمیت ترین عوامل جولان هیجان در بازار ارز دانست. روندی که در کمتر کشوری به چشم می خورد و خلأ آن در کشور عزیزمان ایران باعث تزریق قیمت به بازارو عوض کردن ارقام نقش بسته بر تابلوی صرافی ها بدون معامله دلار بود.

مظنونین همیشگی

در جریان بودن مجموعه ای از رویه ها، بازار ارز در کشور عزیزمان ایران را مستعد جولان هیجانات کرده هست. بخشی از این عوامل ریشه در رویه سیاست گذاری ارزی در کشور دارد. یکی از بااهمیت ترین این عوامل عدم بازتاب تورم نسبی در کشور عزیزمان ایران در قیمت ارز هست. در صورتی که قیمت ارز متناسب با قیمت تورم در کشور زیاد کردن یابد می توان انتظار داشت که احتمال واکنش‌ها جهشی در متغیر ارزی به حداقل برسد. افزون بر این، استراتژی سیاست گذار ارزی کشور نیز در جهت دهی به قیمت ارز چندان بی تاثیر نبوده هست. عرضه دلار با قیمت تثبیت شده است در سال های اخیر علاوه بر زیاد کردن احتمال جهش آتی قیمت ارز، با ایجاد تقاضای مازاد به جای تامین ارز مورد نیاز اقتصاد به کانال هایی مانند سرمایه گذاری ارزی و تقاضای «پستویی» ارز جریان یافت. نمونه دیگری از سیگنال های حاصل از واکنش‌ها سیاست گذار در بازار ارز ارائه سیگنال قیمت ارز در روند پیش فروش سکه در روزهای اخیر است.

دسته دیگری از عوامل ناپایداری متغیر ارزی در کشور را باید در ساختار بازار ارز جست وجو کرد. اگرچه محدودیت روابط کارگزاری یکی از بااهمیت ترین دلایل شکنندگی قیمت ارز در کشور هست، ولی شکل فعلی بازار ارز در کشور عزیزمان ایران قدرت اثرگذاری بازارساز بر روند قیمتی را نیز تا حد زیادی کم کردن داده هست. طی روزهای اخیر بعضی از صرافی ها بدون روبروشدن با مانع خاصی، دلار را با قیمت سنا دریافت کرده و با قیمت بازار در خیابان به فروش می رساندند. وجود چنین بازیگرانی در بازار ارز و نبود چارچوبی متشکل جهت تعیین دامنه مانور صرافان در بازار ارز نمود معاملات سوداگرایانه در بازار را به نحوه قابل توجهی زیاد کردن می دهد. بنابراین باید معاملات سوداگرانه از سوی بعضی از صرافان را به عنوان یکی دیگر از دلایل حساسیت قیمت دلار به عوامل غیربنیادین دانست.

افزون بر این عدم توسعه یافتگی مالی در کنار نبودن ابزارهایی مانند بازارهای آتی ارز و نبود مکانیزم متشکل جهت رصد واکنش‌ها بازیگران ارزی تا حدود زیادی دست سیاست گذار را در به افسار کشیدن قیمت بسته نگه داشته هست. به خصوص اینکه در خلأ دیپلماسی ارتباطی طی سال های اخیر قدرت اثرگذاری سیاست گذار ارزی بر هیجانات عمومی نیز به حداقل رسیده است.

علاوه بر موارد یادشده طی دهه اخیر و ثبت تجربه اثر تحریم ها بر درآمد ارزی کشور، حساسیت عمومی نسبت به اثرگذاری تغییرات سیاسی بر متغیرهای ارزی زیاد کردن یافته هست. در نتیجه تقاضای ارز و به خصوص تقاضای احتیاطی ارز به شدت به مناسبات سیاسی کشور وابسته شده است هست. این در حالی است که در سوی دیگر نیز سیاست های کشورهای متفاوت در منطقه خاورمیانه به نحوی بوده که احتمال شدت یافتن تنگنای ورود ارز به کشور کماکان در اذهان عمومی در جریان هست. به خصوص اینکه طی ماه های اخیر دشوارترشدن صدورحواله درهم جهت کشور عزیزمان ایران یکی از اهرم های افزایش قیمت دلار را ایجاد کرده بود. در نتیجه در چنین شرایطی سیگنال افزایشی قیمت با احتمال بیشتری به زنگ ورود تقاضا به بازار ارز منجر خواهد شد.

شرایطی که در صورت قرار گرفتن بعضی از شرط ها در کنار امضای توافق برجام می توانست اقتصاد کشور عزیزمان ایران را از این فوبیای جمعی نجات دهد. اگرچه با امضای برجام بسیاری از موانع سیاسی ارتباط کارگزاری بین کشور عزیزمان ایران و کشورهای دیگر از میان رفت، ولی ریسک ناشی از در جریان نبودن بسیاری از رویه ها و استاندارد بین المللی در نظام بانکی ایزوله شده است کشور عزیزمان ایران باعث تردید بسیاری از بانک های بزرگ از سود ناشی از همکاری با کشور عزیزمان ایران شد. از بین بردن چنین تردیدی می تواند با زیاد کردن نقش بانک ها در عرضه ارز، قدرت مانور نهاد سیاست گذار در کنترل بازار ارز را نیز زیاد کردن دهد.

دنیای اقتصاد

واژه های کلیدی: ایران | بازار | سیاست | مرکزی | اقتصاد | اقتصاد | روز گذشته | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog